Slnečný cyklus a súčasnosť

Autor: Martin Ďurko | 3.12.2015 o 17:38 | Karma článku: 2,50 | Prečítané:  481x

Je zrejmé, že v minulosti ľudia vnímali javy na dennej ako aj nočnej oblohe podstatne inak ako dnes. Jediná dostupná full HD obrazovka bola vo večerných či nočných hodinách práve obloha, kde sa zrkadlili osudy ľudí a civilizácií.

Každá z predchádzajúcich civilizácií z pochopiteľných dôvodov uctievala, spolu s ostatnými planétami a Mesiacom, Slnko ako najvyššie postavené božstvo. Mierne podnebné pásmo so svojimi 4 ročnými obdobiami poskytuje k vysvetleniu mnohých mytológií najviac racionálneho základu, pretože s jeho cestou po oblohe sa spája teplo, prebudenie života a úroda v období jarných/ letných mesiacov a mráz a postupný útlm života v prírode na jeseň a v zime. Vyjadrené v jednoduchých protikladoch: Slnečný cyklus sa symbolicky spájal so "Životom a Smrťou".

Po celom svete nachádzame pozostatky civilizácií, ktoré sa snažili vo svojej architektúre a mytológii odzrkadliť slnečné cykly - jarnú/ jesennú rovnodennosť a letný/ zimný slnovrat. Už čoskoro budeme spoločne prežívať zimný slnovrat - obdobie, keď Slnko od svojho času, kedy dosahovalo najvyššu pozíciu na oblohe v čase letného slnovratu naopak dosiahne pozíciu najnižšiu.

Tento jav sa všeobecne interpretoval ako jeho (dočasná) smrť, po ktorej nasledovalo znovuzrodenie charakterizované zmenou jeho pohybu a postupným stúpaním po oblohe. Skutočné oslavy však nastali až v čase jarnej rovnodennosti, kedy svetlo (život) definitívne zvíťazilo nad temnotou (smrťou) a kedy aj dĺžka dňa začala prevyšovať nad dĺžkou noci. Je tiež pochopiteľné, že ľudia v dobách minulých vnímali tmu a zimu inak ako moderní ľudia súčasnosti. Nie je sa čomu čudovať, veď všetci žijeme v prostredí s neprerušeným umelým osvetlením a so spoľahlivým ústredným kúrením. Nehovoriac o kvalitnom zásobovaní supermarketov a nepretržitou dodávkou zábavy (rozptýlenia) prostredníctvom masových médií či internetu.

Existujú zdroje, ktoré tvrdia, že táto "smrť" Slnka, zastavenie jeho pohybu po oblohe smerom dole či nahor, trvala 3 dni, ale presné merania dnes dokladujú, že uvedený jav je možné na oblohe pozorovať približne dva týždne v druhej polovici decembra a rovanko aj v období pred letným slnovratom v júni (viac info). Ešte zaujímavejším faktom v rámci alternatívnych spôsobov interpretácie starobylých ako aj novodobých mýtov je skutočnosť, že práve a len v mesiaci december sa nad horizontom na južnej oblohe pri východe Slnka nachádza(lo) súhvezdie kríža.

Osobne sa prikláňam k názoru, že kresťanstvo je vo svojom základe kult Slnka, ktorý sa prezentuje vo forme príbehu o človeku s nadbytkom antropomorfizovaných prvkov, ale tiež si myslím, že to nič neuberá na čarovnej atmosfére Vianoc - obdobia pred zimným slnovratom, ktoré pod rôznymi názvami oslavovali ľudia v mnohých kultúrach dávno pred nami. S mnohými sa na tomto mieste určite zhodnem, že len vďaka zhovievavosti kresťanov a láske v ich srdciach neskončím tak, ako v prípade, keby som podobným spôsobom písal napríklad o Isláme. V Saudskej Arábii by mi za to verejne zoťali hlavu a to aj v prípade, keby som spochybnil diktatúru miestnej kráľovskej rodiny, ktorú na čele s USA úplne bez problémov podporuje a akceptuje celý západný demokratický svet. Inak podobný osud by ma tam mimochodom stihol aj za cudzoložstvo či čarodejníctvo!

Slnko je v každom prípade pôvodcom a udržovateľom života na našej planéte, ale bez ochrannej biosféry Zeme by sme z neho určite veľa pozitívneho nemali. V závere tohto článku by som chcel preto všetkých vyzvať k tomu, aby sme si spoločne počas posledných dní roka našli čas na trochu sebareflexie, ktorú tak súrne potrebujeme. Náš vzťah k prírode - biosfére Zeme je kritický a vyzerá to tak, že sa blížime k tzv. "tipping point". Budeme schopní predpovede budúceho vývoja zvrátiť alebo potvrdíme staré porekadlo, že "tancuje sa dovtedy pokiaľ muzika hrá"? Osobne si myslím, že ľudská povaha je podmienená evolučne tak, aby ľahšie reagovala na reálne/ lokálne a nie abstraktné/ globálne hrozby, takže aj napriek mnohým pozitívnym zmenám v spoločnosti sa väčšina z negatívnych predpovedí podľa mňa bohužiaľ naplní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?