Aký máte vzťah k C12H22O11?

Autor: Martin Ďurko | 13.12.2014 o 20:27 | (upravené 13.12.2014 o 21:33) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1339x

Obyčajne čisto biela, chemicky čistá zlúčenina dvoch molekúl s takmer identickou chemickou štruktúrou a výrazne negatívnym vplyvom na ľudský organizmus. Z výskumov využívajúcich magnetickú rezonanciu je zrejmé, že táto zlúčenina aktívne ovplyvňuje činnosť ľudského mozgu a hladinu dopamínu (hormónu šťastia) v tele, ale oficiálne medzi psychotropné látky nepatrí. Práve naopak, ide o neodmysliteľnú súčasť jedálnička moderného človeka.

Niekto sa môže spýtať, že ako táto téma zapadá do kategórie (seba)poznania, o ktorej som doteraz písal. Ak sa však zamyslíte nad tým, akým procesom človek prechádza pri zbavovaní sa akejkoľvek závisloti, tak potom musíme spoločne priznať, že s touto témou súvisí viac ako si možno na začiatku mohol ktokoľvek myslieť.

C12H22O11 je chemický vzorec pre sacharózu - tzv. stolový cukor. Jeho chemické zloženie je takmer totožné aj s jeho náhradami ako napríklad HFCS -"high fructose corn syrup" vyrobený z kukurice a inými látkami, ktoré pozostávajú z väčšej časti z molekúl glukózy a fruktózy (približne 50:50). Cukor alebo niektorá z jeho lacnejších náhrad je súčasťou takmer každého polotovaru, ktorý sa dá dnes v obchode kúpiť a to samozrejme nehovorím o sladkostiach.

Každý z nás asi počul o tom, že cukor škodí našim zubom, ale málokto asi vie ako presne sa to vlastne deje. Stručne povedané ide o to, že všade tam kde je nadbytok glukózy v čistej chemickej forme (neviazané na vlákninu), tak tam sa výnimočne dobre darí aj špecifickým druhom baktérií. Tie vylučujú látky, ktoré výrazne znižujú hladinu PH v organizme - prekyselujú ho. A práve toto nižšie PH narúša zubnú sklovinu, ktorá by sa dala nepochybne označiť ako najtvrdší a najodolnejší materiál v ľudskom tele. Ak toto kyslé prostredie pôsobí tak deštruktívne na zuby, tak potom si musíme tiež položiť otázku, že ako potom asi pôsobí na naše kosti a mäkké tkanivá? Dá sa predpokladať, že baktérie premnožené v ústnej dutine osídlia postupne celý tráviaci trakt od začiatku až po jeho koniec a výrazne sťažujú udržiavanie tzv. homeostázy - prirodzenej rovnováhy v organizme (teplota, PH, atď), čo v konečnom dôsledku vplýva na silu a kapacitu nášho imunitného systému. A to som spomenul len baktérie, k plesniam a kvasinkám som sa pre nedostatok priestoru ani nedostal. Mnohí z nás by mohli o svojich zážitkoch s týmito nežiadúcimi obyvateľmi nášho tela, ktoré sa obyčajne neúspešne snaží vyriešiť kožný lekár, napísať nekonečné blogy, takže ja sa tomu podrobnejšie venovať nebudem.

Po niekoľkých dekádach strávených pod vplyvom tejto návykovej látky sa človek ocitne v situácii, kedy mu v ústach z vlastných zubov už toho veľa nezostalo (typická situácia každého člena modernej spoločnosti), je tiež pravidelným zákazníkom svojho všeobecného lekára a jeho kolegov špecialistov, ktorí sa tvária, že ich hlavným cieľom je svojho pacienta uzdraviť. Skôr či neskôr sa každý z nás stane obeťou niektorého z degeneratívnych  civilizačných ochorení, ale v rámci aktívneho pátrania po príčinách svojich zdravotných problémov si slona v miestnosti (cukor a jeho náhrady) všimne asi len málokto.

Podrobnejšie o účinkoch cukru na ľudský organizmus pojednáva výskum a práca Dr. Lustiga, G. Taubsa a samozrejme aj mnohých iných, takže kto sa chce dozvedieť viac a rozhodnúť sa vo vlastnom záujme pre odvykaciu kúru, tak mu tieto zdroje vrelo odporúčam. Prvý z menovaných uvádza, že fruktóza je v nadbytku pre ľudský organizmus toxická podobne ako alkohol, pretože sa dá stráviť, rozložiť len v pečeni a vo svojej originálnej podobe je bunkami v našom tele nepoužiteľná. V tomto momente sa ľudská argumentácia obyčajne odvoláva na pozitívny účinok ovocia na ľudské zdravie, pretože tam fruktózy nájdeme asi najviac. Áno, táto námietka je oprávnená, ale stále jej zjeme neporovnateľne menej ako keď konzumujeme potraviny s obsahom C12H22O11 a jeho náhrad. Okrem toho je tiež viazaná na vlákninu čo výrazne spomaľuje jej uvoľňovanie pri trávení, ale toto sa podarilo človeku úspešne obísť, keď začal ovocie odšťavovať. Zuby plnia v živote a pri trávení špecifickú funkciu a môžem vám zaručiť, že ak vašu stravu nie je treba kvalitne pohrýzť, tak o ne veľmi rýchlo prídete.

Ja som väčšiu časť svojho života, tak ako väčšina celosvetovej populácie, strávil v stave neuvedomelej závislosti a platil som za to vysokú cenu. Ľudia sa ma obyčajne pýtajú, že čím ten cukor - nedostatok sladkého kompenzujem a ja im na to vždy poviem, že tam, kde nie je závislosť, tak tam nie je ani čo kompenzovať. Ak niekomu záleží na svojom zdraví a rozmýšľa o dožití sa vitálnej staroby, tak by sa mal rozhodne zamyslieť nad tým o čom tu teraz píšem.

Na záver ešte uvediem oveľa kontroverznejšie fakty o modernej pšenici, ktoré v rámci svojho výskumu a práce zverejnil Dr. Davis. Pre mnohých ľudí je prekvapením, keď sa dozvedia, že výrobky z bielej múky majú vyšší Glykemický Index ako samotný cukor (GI - množstvo glukózy uvoľnenej do krvného obehu po požití potraviny za rovnaký čas). Z uvedeného vyplýva, že aj keď sa zbavíte svojej závislosti na cukre, tak ešte v žiadnom prípade nemáte vyhraté, pretože biela múka a výrobky z nej sú z vyššie opísaného hľadiska minimálne rovnako škodlivé.

Zmena tohto druhu nie je jednoduchá, ale výsledok za to určite stojí, pretože zdravie a vitalita je ten najlepší základ pre dosiahnutie psychickej pohody a osobného šťastia. Predstavte si ako by vyzerala naša spoločnosť, keby v nej bolo menej strachu z umierania na civilizačné choroby a menej všadeprítomnej podráždenosti, ktorá je obyčajne len dôsledkom narušenej chemickej rovnováhy v organizme.

V slovenskej spoločnosti je však ešte stále zisk v školských bufetoch nadradený akýmkoľvek racionálnym argumentom, takže v skorú pozitívnu zmenu nedúfam ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?